IHH - Mültecilik: Sorunlar, Tanıklıklar ve Çözüm Yolları

madde14 sitesinden
Jaakpaat (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13:24, 5 Şubat 2018 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara

İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafindan yayınlanan “Mültecilik: Sorunlar, Tanıklıklar ve Çözüm Yolları” başlıklı kitabin Giris bölümünü aşağıda bulabilirsiniz.


Kitabin Türkçe tam metni için tıklayınız.


---


Dünya üzerinde savaşlar, çatışmalar, doğal afetler ve baskı rejimlerinin kurbanları olarak yaşadıkları yerleri terk edip ulaşabildikleri ülkelere sığınan mülteci durumundaki insanların sayısı 2008 yılında 42 milyona ulaştı. 26 milyon insan kendi ülkesi içinde göç ederken 16 milyon insan da güvende olacaklarını düşündükleri ülkelere sığındılar.


Son yıllarda artan mülteci rakamları mülteci sorununu ister istemez dünya gündemine yerleştiriyor. Yerlerini, yurtlarını, ailelerini, akrabalarını terk etmek zorunda kalan mülteciler kimi zaman kamyon kasalarında, konteynırlarda, hınca hınç dolduruldukları teknelerde umut yolculuğuna çıkıyor. Yolculukları ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir trajediye dönüşüyor. Varabildikleri noktalarda ise ilerisini göremedikleri bir bekleyiş veya belirsizlikle karşı karşıya kalıyorlar.


İç göçün yoğun olarak yaşandığı Türkiye, mülteci üreten coğrafyalara yakınlığı ve Avrupa ülkelerine geçmek isteyenler için bir geçiş ülkesi olarak görülmesi nedeniyle göç hareketlerinin merkezinde yer almaktadır. Ortadoğu’nun işgal edilmiş topraklarından mülteciliğin kronikleştiği Afrika ülkelerine, Kafkasya’ya, Orta Asya’ya ve Uzakdoğu’ya kadar dünyanın birçok noktası nda göçlerin yaşanmakta olduğu bir dönemde Türkiye, mültecilik sorununa çözüm üretme adına inisiyatif alması gereken bir ülkedir.


İHH İnsani Yardım Vakfı, kurulduğu günden bu yana faaliyetlerinin önemli bir bölümünü mültecilere yönelik gerçekleştirmektedir. İHH, 1992-95 Bosna Savaşı’ndan bu yana elini uzatabildiği savaş ve afet coğrafyalarında yaşanan mülteci sorunları ile ilgilenirken Türkiye’de de mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarında bulunuyor. İHH, her türlü mahrumiyeti yüklenerek yerini yurdunu arkalarında bırakan bu insanların acılarını dindirebilmek, ihtiyaçlarını giderebilmek için hiçbir ayrım yapmaksızın çalışmalarını devam ettiriyor. Mültecilerin günlük temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, karşı karşıya kaldıkları diğer sorunları da gündeme getirmek amacıyla İHH, 14 Haziran 2008 tarihinde “Mültecilik: Sorunlar, Tanıklıklar ve Çözüm Önerileri” konulu bir sempozyum düzenledi. Elinizdeki çalışma, mülteciliğin kavramsal tanımı, tarihçesi ve dünyadaki yansımalarının tartışıldığı sempozyum tebliğlerine ek olarak Asya, Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya bölgelerinde mültecilerin karşı karşıya kaldığı sorunlara değinen yeni makaleler ve İHH’nın faaliyetlerine yer veren ek bilgilerle zenginleştirildi.


Savaş ve çatışmaların bittiği, doğal afetler karşısında üst düzey bir yardımlaşma ve dayanışmanın gösterildiği, tüm insanların özgür ve adaletin hâkim olduğu bir dünyada yaşaması dileğiyle.Raporlar.jpg
Raporlar

Konuya Göre: Türkiye · Suriye · Yunanistan · Avrupa · Ortadoğu · Afrika · Asya · LGBTT · İklim Mültecileri
Yıllara Göre: 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004· 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021