ICMPD - Savunmasızlıkların Tespiti

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından Aralık 2015'te yayınlanan Savunmasızlıkların Tespiti: Suriye’deki Savaşın ve Mülteci Durumunun İnsan Ticareti Üzerindeki Etkisi. Suriye, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak Üzerine Bir Çalışma başlıklı raporun giriş bölümünü aşağıda bulabilirsiniz.Raporun Türkçe tam metnini pdf formatında indirmek için tıklayınız.


GİRİŞ

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden çatışma ve şiddet ortamı, büyük insani acılara ve hayat kayıplarının yanı sıra, yerinden edilen insanlarla ilgili karmaşık bir krize neden olmuştur. Suriye’ye komşu ülkelerden dördü, savaştan zarar görmüş bu ülkeden kaçan mültecilere ev sahipliği yapan dünya genelindeki ülkeler arasında başı çekmektedir. 2015 Eylül sonu itibarıyle Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’ta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) nezdinde aktif kaydı olan neredeyse dört milyon Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Ayrıca, altı buçuk milyondan fazla Suriyeli de kendi ülkelerinde yerinden edilmiş durumdadır. Yurtdışına kaçan Suriyelilerin ve vatansız kişilerin tümü, BMMYK veya ulusal makamlar nezdinde kayıtlı değildir (NRC, Nisan 2015a). Buna ek olarak, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin tümü de bu çerçevede kayıt altına alınmış değildir. Dolayısıyla, bu rakamların tüm durumlarda gerçekte daha da yüksek olması muhtemeldir.

Şiddet olaylarının yanı sıra, çatışmanın kendisi ve komşu ülkelerde neden olduğu mülteci krizi de yoksulluğu, “sorunlarla mücadele” etmek için başvurulan gayrı resmî ekonomik faaliyetleri ve savaşa dayalı vurgunculuğu artırarak, kriz nedeniyle evlerinden olan insanları istismara ve çeşitli insan ticareti biçimlerine karşı savunmasız hale getirmiştir. Suriye’deki savaşın ne zaman sona ereceği ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin (IDP’ler) evlerine ne zaman dönebileceği konusundaki belirsizliklerin yanı sıra, yurtdışındaki Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerine dönüp dönemeyeceği, onlara ev sahipliği yapan ülkelerin mültecilerin barınma, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere ve gelir elde etme imkânlarına erişim sağlamada ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabileceği konusunda da belirsizlik bulunmaktadır.

2014’ün ortaları itibarıyle, Suriye ve Irak’ın bazı kesimlerindeki durum, DAEŞ’in (IŞİD/ISIS/ISIL/IS)[1], daha geniş bir bölgeyi ele geçirmesiyle daha da kötüleşerek şiddet olaylarına ve bu bölgelerde yaşayanların yanı sıra, daha çok Suriyeli ve Iraklı insanın yerinden edilmesine sebep olmuştur.

---

  1. DAEŞ çeşitli kaynaklarda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Levant İslam Devleti (ISIL) veya İslam Devleti (IS) olarak da geçmektedir. DAEŞ, örgütün “al-Dawla al-Islamiya fi Iraq wa al-Sham” şeklindeki Arapça isminde oluşturulan bir kısaltmadır ve bu Çalışmada örgüte atıfta bulunmak üzere kullanılacaktır.
Raporlar.jpg
Raporlar

Konuya Göre: Türkiye · Suriye · Yunanistan · Avrupa · Ortadoğu · Afrika · Asya · LGBTT · İklim Mültecileri
Yıllara Göre: 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004· 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019