MAZLUMDER - Adana’daki Suriyeliler Raporu

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) tarafından hazırlanan ve Subat 2014'te yayınlanan "Adana’daki Suriyeliler Raporu"nun özet bölümünü aşağıda bulabilirsiniz.


Raporun tam metni için tıklayınız.

ÖZET

Savaş nedeniyle ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin durumu bir sorun yumağı gibi karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunu çözmek için atılan adımlar ya yanlış atılıyor ya da bu adımlar yetersiz kalıyor. Soruna net bir teşhisin konulmadığını veya konulan geçici teşhislerin sorunu çözmekte yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

Buraya göç eden insanlara öncelikle kendilerini güvende hissedebilecekleri bir barınma ortamı sağlanmalıdır. Kendilerine güvende hissederlerse hem topluma güvenleri artar hem de topluma adapte olmaları kolaylaşır. Yerleşik hayata geçirilen insanlara kendilerinin geçimini sağlayacak iş olanakları temin edilmelidir.

Şehrimize göç edip de kayıt altına alınmayan Suriyelilerin sağlıkta , eğitimde ve iş hayatında birtakım sıkıntılarla karşılaştıklarını görmekteyiz. Bu sıkıntıların azaltılması için kayıt dışı olan Suriyelilerin kayıt altına alınması gerekir.

Çeşitli kurumlara gitmek zorunda kalan Suriyelilerin kendilerini tam olarak ifade edemediklerini görmekteyiz. Bu sorunun çözümü için devlet kurumlarında bunlara yardımcı olacak tercümanların bulundurulması gerekir. Eğitimde aksamaların yaşanmaması için Suriyeli çocukların okullarda akranlarıyla kaynaşarak eğitimlerine devamları sağlanmalıdır.

Suriyelilerin Adana’ya gelmesiyle birlikte zaten bir sorun olan işsizlik daha da artmaya başlamıştır. İşsizlik sorunu daha az olan illere devlet yetkililerinin yönlendirme yapması gerekir.

Buraya göç eden Suriyelilerin uzun bir süre burada kalacakları hesaba katılarak topluma adapte olmaları için eğitimden başlanarak Türkçe öğrenmelerini sağlamak gerekir. Halk eğitimleri bünyesinde Türkçe kursların düzenlenmesi gerekir.

Adana Sarıçam Kampı sorunsuz görünse de uzun vadede gerekli önlemler alınamazsa burada kalanların ülkemize adapte olmalarında istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
Raporlar.jpg
Raporlar

Konuya Göre: Türkiye · Suriye · Yunanistan · Avrupa · Ortadoğu · Afrika · Asya · LGBTT · İklim Mültecileri
Yıllara Göre: 1999 · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004· 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019