İnsan Hakları Derneği

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İnsan Hakları Derneği
Ihdlogo.jpg
Dernek Logosu
Alan Sivil Toplum Kuruluşu
Kısaltma İHD
Kuruluş Tarihi 17 Temmuz 1986
Merkez Ankara
Metod Hak temelli
Websitesi http://www.ihd.org.trİnsan Hakları Derneği (İHD), merkezi Ankara'da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.
17 Temmuz 1986 tarihinde 98 kişilik kurucu üye grubuyla gerçekleştirilen girişim; gönüllülüğe dayanan bir oluşumdur. Irk, dil, din, renk, cinsiyet, siyasi görüş vb.. ayırtetmeden, temel insan haklarının savunuculuğunun yapılması temelinde, ölüm cezası, işkence, militarizm, gibi olgulara karşı durmak, adil yargılanma, düşünce ve inanç özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü gibi olguları savunmak ilkelerini temel prensip edindiğini belirten İHD, Ankara dışında da başta İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük iller olmak üzere toplam 20 ilde örgütlenmiş durumdadır[1].


Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) kurucusu olan dernek, aynı zamanda, Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu'nun (UCMK) kurucusu, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'nun (FIDH) ve Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı'nın (EMHRN) üyesidir.Uluslararası Af Örgütü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi kurum ve kuruluşlarla sürekli ilişki içinde olan dernek, birçok kurum ve kuruluşla ortak çalışmalar yapmakta, çeşitli yayınlar ve etkinliklerle faaliyetlerini sürdürmektedir.


İltica alanında ise Mülteci Hakları Koordinasyonu'nun kurucu üyesidir.  1. İHD web sitesi; www.ihd.org.tr

Mülteci Hakları Koordinasyonu

Mültecilerle Dayanışma Derneği · Helsinki Yurttaşlar Derneği · Uluslararası Af Örgütü · İnsan Hakları Gündemi Derneği · İnsan Hakları Derneği · Kaos GL Derneği ·